פרידה, לפני אחרי והילדים שבאמצע

פרידת ההורים, גירושין

אתגרים לא פשוטים עומדים בפני בני הזוג בתהליך הפרידה והגירושין, זוהי התקופה בה מצבם הנפשי של ההורים מסיח את דעתם מילדיהם, הבנת צרכיהם הפסיכולוגים והפיזיים. זה בדיוק הזמן להכניס למשוואה את הילדים שגם חייהם משתנים לפני הפרידה ואחרי.

לפני הפרידה –

הילדים עלולים להיות חשופים לוויכוחים קולניים בין הוריהם, לחילופי האשמות, ביקורת ואווירה עכורה בבית. הם, הילדים, מודעים לאומללות של הוריהם, אך כאשר הם עדיין חיים תחת אותה קורת גג אחת, בליבם של הילדים תמיד תהיה התקווה כי המשבר יחלוף והמתח השרוי בין ההורים יחלוף וייחשב כתופעה נורמטיבית בתוך משפחה.

הפרידה –

אירוע משמעותי בחיי הילדים שבנוי משרשרת אירועים המביאים שינויים מעשיים ורגשיים,

שינויים מעשיים יכולים לבוא לידי ביטוי במעבר לבית חדש, שינוי במוסדות החינוך, רכישת רהיטים, בגדים, צעצועים חדשים וגם שינויי בסדר היום, שעת התעוררות, שינוי בזמני הארוחות וכו', כל אותם שינויים מעשיים ניתנים להסתגלות.

שינויים רגשיים  שהם בלתי מוחשיים ואינם ניתנים למדידה כמותית, קשים הרבה יותר ולכן נדרש מההורים הסבר על השינויים במצב המשפחתי שייקל על הילדים בהתמודדות השינויים הרגשיים.

שיחת הפרידה –

הורים נתקלים בקושי בשיחה מול ילדיהם, החשש לספר, לשתף לפעמים מוביל את המידע המועבר בצורה בה הילדים מפרשים את הפרידה כאשמה. זה נובע כמובן מחוסר ידע של ההורים, מתשישות נפשית ומרצון ל"ייפות" את המצב או לחילופין ל"השיג צד" בתהליך.

חשוב מאוד להעביר לילדים מידע מדויק ומפורט, להתחיל עם הסבר שבראש ובראשונה הפרידה בין ההורים היא אך ורק קשורה אליהם כהורים ולא לילדים. שזהו סיום מערכת נישואים ולא מערכת הורית. בהמשך שתפו שבחיי היומיום יהיו שינויים בעקבות הפרידה ותוכלו לפרוס בפני ילדיכם את עיקרי השינויים ואף לשתף אותם בהחלטות שנוגעות להם כגון, בחירת חדר חדש, צעצועים שיחולקו בין שני הבתים וכו'.

ילדים כמבוגרים מסרבים להאמין במה שנאמר להם ולכן יש צורך לחזור מספר פעמים על ההסברים שניתנים לילדים, לאפשר להם לשאול שאלות, להאזין ולהבין שזכותם של הילדים לקבל מידע על השינוי המתרחש במשפחה. כמובן שייתכנו שאלות ללא תשובות… שיגיעו עם הזמן.

רגשות הילדים –

התשה נפשית פוקדת את ההורים, אך גם את הילדים. הקושי להראות אהבה מצד ההורים בתקופה זו מובנת והתוצאה, ילדים שחשים בדידות בתוך משפחה שמתמוטטת.

שפת הגישורין קשה לילדים ומושגים כמו פרידה, גט, ניתוק וכו' מובילים את הילדים למצב של מצוקה, פחד, אובדן, בלבול, דחייה ו/או הקלה. חשוב מאוד שהילדים יבינו כי פרידת הוריהם אינה באשמתם. גירושין זה עניין בין הורים ולא בין הורה לילד.

תהיו תמיד עם אצבע על הדופק, תהיו שם עבור ילדיכם, תתבוננו, שימו לב לשינויים בהתנהגות, במצבי רוח, תשאלו שאלות ונשמו עמוק – בשביל ילדיכם וגם בשבילכם!

 אני כאן בשבילכם לכל שאלה והתייעצות,

גנית רוגלית, מגשרת לגירושין

052-6450097