מתי הזמן הנכון "לדבר על זה"?

הזמן הוא חלק מהחיים. אי אפשר לצבור אותו, אי אפשר לחסוך ממנו ואי אפשר לעצור אותו. לזמן קיום עצמאי ואנחנו רק עוברים דרכו ואיתו.

תיזמון הוא המפתח לעשייה מתואמת של דברים  ביחד. היחד שלנו הוא עניין של תיזמון. זה אומר להיות באותם המקומות באותו זמן. זה אומר לקבוע פגישות ולבצע מטלות. הזמן הוא הכלי העיקרי לתאום. תיזמון טוב מורכב מהידיעה מי עושה מה ומתי, לוח זמנים של מטלות, אירועים משפחתיים. וכמובן מתי מתאים "לדבר על זה".

"לדבר על זה" זה הדיאלוג, התקשורת, הדרך בה אנחנו מתאמים את לוחות הזמנים שלנו. על מנת להיות מתואמים אנחנו חייבים ללמוד להגיד ולהקשיב: מתי אנחנו במצב של קשב אחד לשני, מתי אנחנו זקוקים למנוחה, מתי לבקש ומתי להציע.

"דיאלוג משפחתי" הוא שם כולל לקיומה הבלתי פוסק של תקשורת בין בני המשפחה. ב"דיאלוג המשפחתי" ניתן לארגן במשותף את לוחות הזמנים של כל אחד מבני המשפחה בנפרד וביחד, לבצע התאמה של לוחות הזמנים השונים, קביעת לוחות זמנים המתאימים לשיחות משפחתיות, דיונים שונים וקביעת גבולות.

הדיאלוג המשפחתי עוזר להגיע לקביעת לוחות זמנים מסודר למנוחה, ארוחות, הכנת שיעורים, "זמן מחשב", טלוויזיה וכד'. מריבות רבות יכולות להימנע על ידי שמירת הגבולות, שמירת מסגרות ועמידה בלוחות זמנים. כמובן כל משפחה בהתאם לאופייה ולאורח חייה.

הדיאלוג המשפחתי מסייע לכל אחד מבני המשפחה להקשיב, לתאם ציפיות, מתי מתאים לילדים לשבת על שיעורי בית ולהורים לנוח? מתי מתאים לאכול? לכוון "זמן טלוויזיה" לפי תוכניות טלוויזיה מועדפות, חוגים ויציאות וכד'.

"לדבר על זה" בדרך של דיאלוג משפחתי היא הדרך להרמוניה משפחתית שמביאה להתפתחות ולמימוש עצמי של כל אחד מבני הבית ושל המשפחה כולה.

גנית רוגלית,  מגשרת.

מומחית לדיאלוג משפחתי ותקשורת אפקטיבית.