מה בין שיתופי פעולה עסקיים ילדים וחורף?

איך לייצר שיתופי פעולה עם הילדים ממש כמו שהיינו עושים עם שותפים עסקיים. עצות יעילות שמייצרות אווירה פורייה, נעימה ומקדמת בבית. לגזור ולשמור – לכל עונות השנה ובכלל….

איך מניעים ילדים לקחת חלק בתחזוקת הבית? מרגישים כבר את החורף, התנורים מוכנים, הפוך מוצע והמון פנאי משותף עם המשפחה…

לפעמים אנחנו מוותרות על תפקידנו הנוסף "אמא-מונית" לחוגים ולפעילויות השונות מחוץ לבית כי הגשם דופק בחלוננו, החשכה יורדת מוקדם ותחושה של כרבול באויר. הילדים (חלקם) מסתובבים בחוסר מעש, רובצים מול הטלוויזיה, במחשב, מבקרים לעיתים תכופות במקרר ובמגירת החטיפים…. נשמע מוכר ? תחושה של סטלבט ועצלות ממלאים את חלל הבית וזו הזדמנות נפלאה לרתום את הילדים לסייע בשמירה על תחזוקת הבית וליצור מחוייבות ואחריות משותפת.

כשאנו מוצאות את עצמנו "מנחיתות" על הילדים בקשות בצורת ציווי, נדנוד, שוחד, הטפות, הרצאות ויש גם תחינה לצד תקווה… איננו משיגות דבר ואפילו את ההפוך מהרצוי… שלא במתכוון יוצרות אוירה של כעס, טינה וחוסר שלווה במשפחה, משתמשות בשפה של סימני קריאה!

מה המשותף בלהניע ילדים ולהניע לקוחות/ שותפים עסקיים ? ליצר מצב של win –win בכל סיטואציה הוא מאתגר אך שווה כל מאמץ. מכיוון שהאחריות היא עלינו (…זו חשיבה של אמא ואשת עסקים מצליחנית) עלינו לחשוב מה בעצם המטרה ומה אנו מבקשות להשיג:

* אנחנו רוצות לסייע לילדים לפתח מיומנות של משמעת עצמית ושיקול דעת בקבלת החלטות!

* איך נשיג זאת ? נשנה גישה וניצור חוויה משפחתית בין בני המשפחה!

* המיומנות הנדרשות להשיג שיתוף פעולה עם הילדים: להעצים, לקשר ולחבר, לחדש!

כן, ממש כמו כל סיטואציה עסקית שבה אנו חוברות בשיתוף פעולה עם עסקים שמשלימים את העסק שלנו או יכולים להעצים את התוצאות העסקיות שלנו – גם כאן יש צורך בהקשבה, בירור צרכים, בדיקה מה כל אחד יכול לתרום וכמובן התאמה.

אך עושים זאת במשפחה? מתכנסים במשפחה מתחילים בהקשבה, למדים על הרצונות והצרכים אחד של השני, פורטים על דף נייר את המטלות הנדרשות, מאפשרים לילדים לבחור את המטלות המתאימות לגילן וליכולת שלהם לביצוע. מעצימים את הילדים על קבלת האחריות שהם נוטלים, מוכירים תודה על העזרה ולא שופטים ומבקרים את אופן ביצוע המטלה. מברכים אותם על השיתוף בתוך הבית ומציינים שעבודה בצוות יעילה יותר וחוסכת זמן ומקשרת בין בני הבית. מאפשרים לילדים לממש את המטלות ברוח חדשנית ולגלות יצירתיות בביצוע המטלות, כידוע ילדים הם מאוד יצירתיים וחושבים מחוץ לקופסה!

ובין כל המיומנויות החדשות הנלמדות נמשיך תמיד לחבק, לנשק ולאהוב בקול רם!

מה בדבר שיתוף פעולה עסקי? גם כאן אותן מיומנויות נדרשות העצמה, חיבור וחידוש לצורך שיתופי פעולה והרחבת מעגל הכוחות והעסק.

צורנה סביבת עבודה שיתופית המאפשרת לפעול למען מטרה משותפת, מחויבות למטרה, המיומנות שכל אחת מביאה איתה למעגל הכוח עם כבוד לשונות בדעות ובהשקפות, יצירת אמון, רוח צוותית מאפשרת ופתוחה, תקשורת אפקטיבית בינאישית אם בדיון פתוח, הפקת לקחים ואם בקבלת החלטות יפתחו בפניכן הזדמנויות הן בהיבט העסקי והן בהיבט האישי-חברתי.

נסכם, במשפחה וגם בעסק, נפעל מתוך מודעות של שילוב והעצמה הדדית לצמיחה משותפת!