די לריב!

מריבה ממושכת היא עניין (לעיתים ענין פעוט לחלוטין) שהתחיל אי שם בעבר והטינה נשמרת לאורך זמן, גם כאשר הסיבה נשכחה. מריבה מתחילה בשוגג, מחוסר הבנה, מהבנה חלקית,  או ממשהו שנעשה או נאמר בכוונה להרגיז או להפריע. מריבות ממלאות בדרך כלל צורך של אחד הצדדים.

במשפחה לא מחפשים אשמים, מחפשים פיתרון. מחפשים את הדרך להפנות את הכעס, את הצורך, לנתיבים אחרים – חיוביים יותר. המשפחה היא הגוף שמקבל אותנו עם הטעויות וחוסר השלמות, עם העצבנות העצב והשמחה.

על חלק גדול מהמריבות ניתן לדלג באמצעות הדיאלוג המשפחתי. אותו "קסם" שפועל כאשר אנשים מבינים אחד את השני או השנייה. בדיאלוג נוצר מעין  פסק זמן. הפסקה זמנית של המשחק המשפחתי על מנת ליצור התחלה חדשה, ואפשר בכל רגע נתון להתחיל מחדש.

בדיאלוג המשפחתי ניתן לסכם עם כולם ביחד ועם כל אחד לחוד על פסק זמן, סטופ, לעצור את הכל לצורך התארגנות. הרכבת המשפחתית עוצרת לזמן הנדרש עד שכל הנוסעים עולים. עולים עם הסכמות חדשות, עם רצון ויכולת לוותר. עם הבנה שחייבים להקשיב כדי שישמעו גם אותנו.

פניה למגשר מנוסה יוצרת פסק זמן כזה. המגשר יוצר עבור בני המשפחה רשת לתקשורת משפחתית, המאפשרת הקשבה והעברת המסרים ועוזרת לקבוע גבולות ולשמור על שלמותם. המגשר ממונה על קיומו של "המשחק" המשפחתי על כלליו וגבולותיו. לא הכל מותר וגם במשפחה לפעמים רצוי שיהיה "שופט" חיצוני שינהל את המשחק, לא בגלל שלמשהו יש כוונות רעות אלא בגלל שכרגע משהו הפר את האיזון ואת כללי המשחק. וגם במגרש המשפחתי צריכים לשחק בחשק, בחיוך ולהמשיך הלאה מתוך הבנה.

להתחיל מריבה זה קל ואפילו פשוט – לדעת איך לסיים אותה זו כבר אומנות.

גנית רוגלית,  מגשרת.

מומחית לתקשורת אפקטיבית ודיאלוג.