אימון משפחתי – טיפים

טיפים משפחתיים

מגישה לכם באהבה טיפים קלילים ליישום בתוך המשפחה:

לשפר את התקשורת במשפחה, בשיחה אחת פשוטה

כדי ליצור סביבה משפחתית תומכת, חשוב שכל בני הבית ירגישו אהובים, נחוצים ותורמים.

אחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות שיחה משפחתית, המלכדת את המשפחה ומדגימה שוויון ערך. באמצעותה נוכל לעצב את האווירה המשפחתית: את האופן שבו אנו מקשיבים, רבים, מתפייסים, מעודדים או מבקרים, מקבלים החלטות, מתמודדים עם משברים, סומכים זה על זה!

מה עושים בשיחה משפחתית? נשב במעגל, נקשיב, נתבונן ונרגיש, נכיר זה את זה, נרגיש שייכים!

איך זה עובד? מחליטים על מקום המפגש, יום ושעה. אפשר למשל לקבוע לפני/אחרי הארוחה המשפחתית או הצפייה המשותפת בטלוויזיה. מכבים ניידים, טלוויזיה ומחשבים – ודנים על כל נושא שעולה לראש…

על מה מדברים? אפשר למשל לשתף בחוויות מהלימודים או מהעבודה, בדילמות ובאתגרים שמעסיקים כל אחד מבני המשפחה.

השיחה עצמה מאפשרת לכל בני הבית להתאמן ולהדגים סבלנות וסובלנות, הקשבה ושיח מכבד.

איך גורמים לילד לשתף פעולה? "ילדים לא עושים מה שאומרים להם, ילדים מחקים את מה שאנחנו עושים"…

אנחנו ההורים משפיעים באופן בלעדי על התרחשויות בחיינו ובחיי ילדינו, ולכן שינוי שנעשה בקרבינו ישנה את ההתנהגויות של בני המשפחה הסובבים אותנו. אם נרצה שהילד שלנו יאכל בריא – נראה לו איך אנחנו אוהבים לשמור על תזונה נכונה…

את אותו עיקרון בדיוק אפשר ליישם כאשר רוצים להכניס ספורט לחיים, לדבר יפה אחד על השני ולעודד חשיבה יצירתית. שינוי שנבצע אנחנו ההורים יחולל שינוי אצל ילדינו, שרואים בנו מודל לחיקוי.

 בדרך הכלל: איך יוצרים סביבה ביתית חמה ותומכת?

כל משפחה יוצרת את הכללים שלה, בהתאם לצרכי הנפשות הפועלות בביתה. הכללים נועדו לשמור על בית שנעים לכולם לחיות בו, באמצעות יצירת סביבה המטפחת שמחה, קבלה, למידה והתפתחות אישית. וכמובן, הכי חשוב, יצירת סביבה אוהדת, בטוחה ואוהבת.

רעיונות לכללים משפחתיים:

1. לומר את האמת.

2. להתייחס בכבוד אחד לשני באמצעות שימוש במילים תודה, בבקשה, סליחה. "להוציא מחוץ לחוק" צעקות, דחיפות, מכות וקללות.

3. לכבד את הרכוש של האחר – לבקש רשות להשתמש במשהו שלא שייך לך…

4. להחזיר דברים שהוצאת למקום שלהם.

5. תמיד לחפש דרכים להיות אדיבים ומועילים זה לזה.

6. בארוחות משפחתיות, מגיעים לשולחן בלי הטלפון הנייד…

אחת לתקופה חשוב לרענן את הכללים, ולוודא שהם עדיים נותנים מענה לצרכי המשפחה המשתנים.

איך זוכרים את הכללים?

הכללים מאפשרים להורים והילדים ליצור יחד שיח פתוח סביב ההתנהלות בתא המשפחתי. מומלץ בחום לעלות את הכללים על הכתב ולתלות אותם במקום מרכזי בבית (על המקרר למשל).

יש משיחין בשעת הסעודה…?

כן, זה מותר (ואפילו רצוי)! הארוחות המשותפות הן זמן איכות של כולם ביחד, הזדמנות לחלוק חוויות ולשתף זה את זו. נצלו את זמן הארוחות המשותפות על מנת להתעדכן בהתרחשויות שמעסיקות את בני המשפחה – והפכו את השיחה לתבלין הסודי של הארוחה…

אפשר לשאול את הילדים ואחד את השנייה שאלות כמו: איך היה היום? מה עשית? איפה היית? מי עצבן אותך? מה קרה? מה למדת? מה קנית? ועוד…

 קחו פסק זמן מהשגרה

כי כשמבלים מגלים מחוזות מופלאים…

חופשה משפחתית היא דרך מצוינת לרענן את השגרה ואת חיי היום יום העמוסים… צאו לחופשה כדי לשחרר מתחים, לחדש כוחות ולהיטען באנרגיות חיוביות.

והנה החדשות הטובות – חופשה טובה לא חייבת לעבור באילת או בחו"ל! אפשר לצאת לטיול יומי בצפון, לפיקניק בפארק, ליהנות מבילוי קיצי בים ולקנח בגלידה, ללכת לסרט ולאכול פיצה, לצאת להצגה, מוזיאונים ועוד… ככל שתהיו יותר יצירתיים, כך תגלו איזה דברים כיפיים אפשר לעשות יחד גם ללא תקציב גדול.

והכי חשוב, תהיו נוכחים – כאן ועכשיו. תיהנו מהמשפחתיות, מהביחד. תהיו נטו בחופשה ושחררו לחופשי את כל המחויבויות האחרות.

 איך להפיק מקסימום הנאה מכל מטלה?

גם מטלות הבית השגרתיות יכולות להפוך לחוויה משפחתית מעצימה, אם נשכיל לנהל אותן בשיתוף פעולה מלא עם כל בני המשפחה.

הצעד הראשון מתחיל בהקשבה: מכנסים את המשפחה ולמדים על הרצונות והצרכים אחד של השני. פורטים על דף נייר את המטלות הנדרשות, ולאחר מכן מאפשרים לילדים לבחור את המטלות המתאימות לגילם וליכולותיהם. אפשר ורצוי לתלות על המקרר לצורך תזכורת וריענון.

בשלב הבא מעצימים את הילדים על קבלת האחריות שהם נוטלים בביצוע המטלות, מוקירים תודה על העזרה ולא שופטים או מבקרים את אופן ביצוע המטלה. מברכים על השיתוף בתוך הבית, ומציינים שעבודה בצוות יעילה יותר, חוסכת זמן ומחברת בין בני הבית.

כידוע, ילדים אוהבים לחשוב מחוץ לקופסה ולגלות יצירתיות רבה בעת ביצוע המטלות. לכן מומלץ לעודד את הרוח החדשנית, כדי להפוך את ההנעה לפעולה להנאה צרופה…

בין מטלה למטלה לא שוכחים כמובן לחבק, לנשק ולאהוב בקול רם!

 מריבות או לא להיות: דרכים יצירתיות להתמודד עם מריבות

יחסים בין אחים לובשים כל מיני צורות: של שיתוף פעולה, משחק, עשייה משותפת וכן – גם של מריבות. איזה תפקיד ממלאות המריבות?

כאשר הילדים רבים הם מתנסים בהבעת רגשות, במשא מתן, בהגעה לפשרה וגם בהתפייסויות… כך הם מפתחים יחסים טובים ולומדים לפתור בעיות בעצמם בתוך המשפחה ומחוצה לה. כל זה נכון כל עוד אנחנו ההורים לא מתערבים ואם כן – יש כמה דרכים לעשות זאת:

* להפריד בין הילדים ולומר שאנחנו סומכים עליהם שימצאו דרך להסתדר

* לדבר בלשון רבים ולא כפנייה אישית לאחד מהם, לדוגמא: "אתם צריכים", "אנחנו שמים לב שאתם…"

* לא לשפוט ולקבוע מי צודק

* להיות עניינים ובמקום לפצוח בנאום ארוך –להעביר מסר קצר ומדויק

חשוב לזכור שהילדים בודקים את מקומם בבית באמצעות המריבות באמצעות ניסיון "לגייס" את ההורים לצדם. לכן אנחנו נקדיש להם תשומת לב מרבית, רק לא בזמן מריבה…

 התנדבות? זה טוב לבריאות??

עשרות מחקרים בינלאומיים מעידים: התנדבות טובה לבריאות – הפיזית וגם הנפשית. מדוע בעצם? ראשית, מי שתורם חש שזקוקים לו. ומי שזקוקים לו, מרגיש בעל יכולת ובעל משמעות! שנית, הקדשת תשומת הלב לצרכי הזולת באמצעות התנדבות משותפת, תאפשר לנו להיות רגישים לצרכיו של האחר – בתוך המשפחה ומחוצה לה, ולהרגיש הרבה יותר טוב.

הנה מספר הצעות להתנדבות משפחתית:

* מסירת חפצים – כאשר אתם עורכים סדר בחדר הצעצועים, איספו צעצועים והציעו לילדים להעלות רעיונות למי אפשר למסרם, כנ"ל לגבי ספרים ומשחקים.

* סיוע לבעלי חיים – הרבה חתולי רחוב ננטשים ומחפשים אוכל בפחים: אפשר ל"כבד" אותם במעט חלב או גבינה. רוצים לגדל בבית חיית מחמד? אפשר לתת בית חם לכלב מצער בעלי חיים.

* התנדבות בעמותות – מחזקת את הערך העצמי של הילד ושלנו, מחברת אותנו לקהילה ויוצרת אמפטיה כלפי הזולת. כדאי למצוא תחום שמעניין את הילדים, כדי שירגישו מחויבות לעשייה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *